У Національній академії внутрішніх справ кафедра кримінології та інформаційних технологій провела міжвузівський науково-практичний круглий стіл «Кримінологічна теорія і практика: проблеми сьогодення та шляхи їх вирішення» Метою заходу стало фахове обговорення науковою спільнотою та юристами-практиками актуальних питань запобігання злочинності й оперативного реагування, пов’язаних з пошуком шляхів подолання кримінальних загроз в умовах воєнного стану.
У заході взяли участь представники Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Національної поліції України, Державного науково-дослідного інституту МВС України, працівники суду, провідні вчені-кримінологи закладів вищої освіти й наукових установ правового спрямування.
Відкрив пленарне засідання вітальним словом проректор полковник поліції Станіслав Гусарєв, який окреслив проблематику заходу й зауважив, що академія в межах реалізації стратегічних напрямів діяльності МВС України послідовно та активно здійснює науковий пошук шляхів протидії злочинності, бере участь у законотворчій діяльності за цим напрямом і розробляє методичні рекомендації щодо впровадження нових правових інститутів у діяльність правоохоронців, про що свідчить низка проведених на базі закладу спільних засідань.
Учасники круглого столу обговорили проблемні питання протидії злочинності кримінально-правовими та кримінологічними засобами в умовах війни. Акцентовано на засадах та особливостях реалізації кримінально-правової політики як системної реакції на кримінальні загрози збройної агресії, проблеми кваліфікації воєнних злочинів і пов’язаних із війною кримінальних правопорушень, зокрема тих, що за міжнародним кримінальним правом мають ознаки злочинів проти людяності. Актуальними тезами, на яких зосереджували увагу учасники, були: необхідність застосування кримінологічної оптики до виявлення, опису та пояснення сутності, детермінант злочину агресії як кримінального правопорушення, а також етіології, складових та особливостей сучасного російського фашизму. Також окреслено специфіку впливу воєнних та антивоєнних факторів на криміногенну обстановку, її тенденції. Проаналізовано проблему захисту прав людини та протидії злочинності в контексті реалізації перехідного правосуддя.
Завдяки активності учасників та організаторів засідання круглий стіл став платформою для дискурсу актуальних проблем у сфері кримінологічної теорії та практики.
Кафедра кримінології та інформаційних технологій НАВС