Сьогодні на базі Львівського державного університету внутрішніх справ провели міжнародну науково-практичну конференцію «Теорія та практика протидії злочинності у сучасних умовах».
Цю масштабну подію ЛьвДУВС організував спільно із Міністерством внутрішніх справ та Консультативною місією Європейського Союзу в Україні.
Захід розпочався з вітальних слів очільника вишу Романа Благути.
«Більшість освітньо-професійних програм нашого університету орієнтовані саме на підготовку фахівців сфери безпеки та оборони. Стаючи на захист держави, долучаючись до деокупації територій та протидії воєнним злочинам, поліцейські виконують не лише свої прямі обов’язки, але й парамілітарні. Тому система підготовки правоохоронців потребує розвитку та реорганізації. Й говорити про ці зміни слід уже зараз», – наголосив Роман Благута.
Звернувся до аудиторії також заступник начальника Управління організації наукової діяльності та інновацій – начальник організаційно-наукового відділу Департаменту освіти, науки та спорту МВС України Максим Романов.
«Українське законодавство є надзвичайно динамічним. Це зумовлено тим, що правові реалії, соціальні обставини та устрій суспільства постійно зазнають змін. Внаслідок сучасної війни росії проти України ці питання постали дуже гостро. Агресор прагне дестабілізувати нашу державу на багатьох рівнях. Тож усі елементи сектору безпеки та оборони мають діяти злагоджено», – зауважив спікер.
Привітав учасників конференції й заступник начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області – начальник кримінальної поліції ГУНП Руслан Остроух.
«У час повномасштабної агресії росії перед нами постали нові завдання, від яких залежить майбутнє України як сильної правової держави. Протидія злочинності є одним із них. Львівський державний університет внутрішніх справ вкотре став осередком наукової дискусії щодо цього глобального питання. Вдячний колективу вишу за таку корисну ініціативу!», - підкреслив він.
Керівник секретаріату Конституційного Суду України Віктор Бесчастний наголосив: «Сьогодні ми засвідчуємо жорстокість та варварство росії – відвертий геноцид щодо українського народу, нищення об’єктів інфраструктури, екології, історичних пам’яток. Для подолання воєнних загроз Україна особливо потребує втручання і допомоги світової спільноти, економічного, соціального та правового зміцнення».
Наступним виступив в.о. голови Львівського регіонального представництва КМЄС Аймар Косс.
«Метою нашої Місії є підтримка України у реформуванні цивільного сектору безпеки та інших важливих сфер. Ми твердо стоїмо на вашому боці у такий бурхливий час й докладатимемо зусиль, аби жоден воєнний злочин, скоєний на території України, не залишився безкарним», – зазначив Аймар Косс.
Проректорка з розвитку Академії поліції у місті Щитно (Республіка Польща) Моніка Порвіш також доєдналася до привітань. Вона побажала науковцям та практикам плідної дискусії, цікавих напрацювань, а також успішної співпраці у майбутньому.
Аташе з поліцейського співробітництва Посольства Італії в Україні Массіміліано Скарафіле поділився досвідом своєї країни щодо подолання воєнних злочинів та корупції. Крім того, акцентував на найбільших ризиках, пов’язаних зі злочинністю під час війни в Україні.
Звертаючись до присутніх, начальник Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України Роман Бутко подякував за можливість долучитися до заходу. Він зауважив, що міжвідомча взаємодія закладів вищої освіти, органів державної влади, правоохоронних структур й наукових установ є вкрай важливою для розвитку України.
Конференція передбачала проведення трьох дискусійних панелей.
Тема першої – «Правоохоронна діяльність в умовах війни: українські реалії та закордонний досвід».
Обговорення модерувала проректорка ЛьвДУВС Ольга Балинська.
Учасники розглянули розвиток системи кримінального аналізу в діяльності Національної поліції України у сучасних умовах. Цій важливій темі присвятив свою доповідь начальник Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України Роман Бутко.
Керівник Західного наукового центру Національної академії правових наук України Віктор Грищук презентував дослідження «Геноцидна суть рашизму: генезис, розвиток та сучасність».
Йшлося також про джерела девіантної поведінки в збройних силах російської федерації. Про це розповів Петр Пойман, керівник громадської організації «Team for Ukraine» (Чеська Республіка).
Присутні обговорили й досвід Республіки Польща щодо запобігання злочинності та проявам суспільної патології у східних прикордонних регіонах держави. Порушили це питання заступник коменданта воєводської поліції в м. Жешув Пйотр Залевський та комендант міської поліції в м. Перемишль Януш Кішка.
Під час першої панельної дискусії професорка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Ірина Гловюк розповіла про спільні слідчі групи за Любляно-Гаазькою конвенцією та КПК України.
А викладачка кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Наталія Чорновус розглянула особливості судово-медичної експертизи в умовах воєнного стану.
Крім того, присутні дискутували щодо практичного аспекту протидії онлайн-шахрайствам під час війни. Цій проблемі присвятив виступ Ілля Тогаєв, заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Львівській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
Протягом двох наступних дискусійних панелей науковці та практики приділили увагу проблемам законодавчого визначення та кваліфікації воєнних злочинів, а також взаємодії органів безпеки та оборони у сфері протидії злочинності в умовах війни.
Старший радник КМЄС з питань прокуратури (Литва) Гедімінас Бучюнас розповів про досвід боротьби з організованою злочинністю у країнах Євросоюзу.
Долучилася до обговорення й головна наукова співробітниця відділу дослідження проблем протидії корупції та загрозам економічній безпеці Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю при Раді національної безпеки і оборони України Олена Бусол. Тема її доповіді – «Репресії або профілактика організованої злочинності у сфері публічних закупівель?».
Було також розглянуто досвід Великобританії у протидії злочинності на території закладів вищої освіти. Свої думки щодо цього висловив голова ГО «Об’єднання Етичної Підтримки» (Велика Британія) Девід Льюїс.
Професорка кафедри адміністративно-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Ірина Шопіна поділилася власним баченням ролі операційного права у захисті цивільних осіб під час збройних конфліктів.
Однією із тем дискусії також була кримінально-правова кваліфікація викрадення дітей представниками держави-агресора. Про це доповів завідувач науково-дослідної лабораторії ЛьвДУВС Олександр Марін.
Учасники заходу не оминули увагою і кримінально-процесуальні заходи щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій. На цій темі зосередилися головний науковий співробітник Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України» Сергій Кудінов та декан факультету №1 ЛьвДУВС Руслан Шехавцов.
Професорка кафедри кримінального права і кримінології факультету №1 ЛьвДУВС Дар’я Балобанова запропонувала обговорити, чи може пробаційний нагляд бути покаранням.
За підсумками наукової події було ухвалено резолюцію щодо актуальних теоретичних та практичних аспектів боротьби зі злочинністю в Україні під час війни.