На базі Львівського державного університету внутрішніх справ відбулась панельна дискусія у рамках VI Харківського міжнародного юридичного форуму. Учасники обговорили проблеми адаптації кримінального законодавства України до acquis communautaire Європейського Союзу.
Організатори заходу - Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Робоча група з розвитку кримінального права Комісії з питань правової реформи при Президентові України, Консультативна Місія Європейського Союзу в Україні та ЛьвДУВС.
Дискусія відбувалася одночасно на чотирьох локаціях: у Литві, Польщі, Хорватії та в Україні. До події доєдналися близько сотні учасників.
Із привітальним словом до присутніх звернувся Голова Робочої групи з питань розвитку кримінального права Комісії з питань правової реформи Юрій Баулін. «23-го червня цього року лідери 27-ми країн Європейського Союзу ухвалили рішення про надання нашій державі статусу кандидата у члени ЄС. Це велика подія для нашого народу, але також і велика відповідальність, адже передбачає виконання низки зобов’язань, зокрема й щодо адаптації законодавства України до актів Європейського Союзу», - підкреслив науковець.
Він зазначив, що під час сьогоднішнього заходу фахівці у галузі кримінального права обговорюватимуть проблеми адаптації кримінального законодавства України до норм ЄС.
«Ми знаємо, що на цьому шляху існують певні складнощі. Тому вдячні, що наші колеги з Польщі, Хорватії та Литви погодились поділитися досвідом імплементації актів Європейського Союзу у національне кримінальне законодавство», - наголосив Юрій Баулін.
Він зазначив, що українські науковці також поділяться думками стосовно цього питання.
А після завершення панельної дискусії Робоча група з розвитку кримінального права працюватиме над адаптацією директив Європейського Союзу до проєкту нового Кримінального кодексу України.
Ректор Львівського державного університету внутрішніх справ Роман Благута також звернувся із привітальним словом до учасників наукового форуму. «Сьогодні буде дуже цікава дискусія про те, як адаптувати кримінальне законодавство України до норм Європейського Союзу. Приємно, що до обговорення залучені наші колеги з Польці, Хорватії та Литви, які є фахівцями у галузі кримінальної юстиції та можуть поділитися напрацюваннями у цій сфері», - зауважив очільник ЛьвДУВС.
Він також подякував представникам Робочої групи за те, що місцем для проведення заходу обрали саме Львівський державний університет внутрішніх справ і висловив впевненість у тому, що воєнний стан жодним чином не зможе перешкодити розробці нового Кримінального кодексу України.
Перша частина дискусійної панелі розпочалась із доповіді польських науковців. Влодзимеж Врубель, завідувач кафедри кримінального права Ягеллонського університету, та Домінік Зайонц, доцент цієї ж кафедри, розповіли про Кримінальний кодекс та імплементацію вимог правових актів Європейського Союзу в польське кримінальне право.
Наступною виступила представниця кафедри кримінального права Загребського університету Сунцана Роксандіч. Вона поділилась досвідом Хорватії щодо впровадження вимог актів ЄС у національний Кримінальний кодекс.
Завершив першу частину заходу завідувач кафедри кримінальної юстиції Вільнюського університету Гінтарас Шведас. Тема його доповіді - «Імплементація вимог правових актів Європейського Союзу до національного кримінального права: особливості процесу та основні труднощі (досвід Литви)».
У другій частині заходу виступили українські експерти.
Про проблеми адаптації положень Загальної частини чинного та перспективного кримінального законодавства України до кримінального права ЄС розповів професор кафедри кримінального та кримінального процесуального права Національного університету «Києво-Могилянська академія» Микола Хавронюк. А завідувач кафедри кримінального права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Пономаренко поділився думками щодо імплементації acqui communitaire до положень Особливої частини кримінального законодавства України.
Слід відзначити, що до обговорення запропонованої теми активно долучалися науковці Львівського державного університету внутрішніх справ – представники кафедри кримінального права і кримінології факультету №1 та Інституту права.
За результатами роботи дискусійної панелі буде сформовано відповідну резолюцію, до якої увійдуть ідеї та пропозиції учасників наукового форуму.