Сьогодні на базі Львівського державного університету внутрішніх справ відбувся майстер-клас з використання української жестової мови для правоохоронців.
Захід пройшов за ініціативи старшого інспектора з особливих доручень відділу уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією у Львівській області) Управління дотримання прав людини Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України Іванни Приймак.
До нього долучилися львівські поліцейські та працівники ЛьвДУВС.
Розпочався тренінг із виступу представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тараса Подвірного.
«Наразі в Україні триває активне впровадження Стратегії безбар’єрності, завдання якої сприяти соціальній інтеграції людей з інвалідністю, зокрема тих, хто має порушення зору чи слуху. Завдяки співпраці держслужбовців, поліції та громадськості можливо створити для них максимально доступний та зручний простір. Це є одним із наших пріоритетних завдань», – наголосив Тарас Подвірний.
Начальник сектору організаційного забезпечення діяльності місць тимчасового тримання осіб ГУНП Львівщини Ігор Верхоляк зазначив: «Соціальні бар’єри дуже часто виникають внаслідок суспільних упереджень, байдужості та засудження. У будь-якому разі цього слід позбуватися через налагодження чутливої та людяної комунікації. У наших ізоляторах діє принцип – створювати рівні умови для усіх затриманих, ставитися із розумінням і бути уважними до їхнього психоемоційного стану».
Звернулася до учасників заходу також радниця ректора ЛьвДУВС з гендерних питань Ірина Євхутич.
«Безбар’єрність неможливо забезпечити без жестової мови, яка дозволяє інтегрувати у суспільство людей із порушеннями слуху. З огляду на воєнні реалії, слід розвивати навички спілкування із ветеранами та цивільними, які зазнали травм, допомагати їм інтегруватися у суспільство та повернутися до повноцінного життя», – зауважила Ірина Євхутич.
Відзначимо, що тренінг для правоохоронців провела керівниця Львівського відокремленого підрозділу Всеукраїнської асоціації перекладачів жестової мови та людей з інвалідністю Олена Чернишова.
Спершу вона розповіла історію впровадження жестової мови у світі.
Її поширення асоціюють з ім’ям французького благодійника Шарля-Мішеля Епе, який ще у XVIII столітті першим почав вивчати та розповсюджувати цю мову.
Олена Чернишова поділилася цікавими фактами про жестову мову, зокрема назвала відомих постатей із порушеннями слуху. Серед них – композитор Людвіг ван Бетховен, художник Франсіско Гоя, політичний діяч Білл Клінтон та співачка Барбра Стрейзанд.
Під час тренінгу йшлося про важливі аспекти комунікації поліцейських із громадянами, які мають такі порушення.
Правоохоронці дізналися, як правильно звертатися до цих людей, використовувати жестову абетку, називати імена, літери та предмети, вітатися, ставити запитання, а також висловлювати почуття жестами.
«Особи із порушеннями слуху – візуали. Здебільшого вони дуже чітко зчитують емоції та настрій співрозмовника. Тож варто пам’ятати про декілька правил, які допоможуть порозумітися: вживати короткі та змістовні речення, тримати зоровий контакт та говорити не дуже голосно. Крім того, слід комбінувати жести, міміку та артикуляцію. Так людина краще зрозуміє ваш посил», – підкреслила Олена Чернишова.
Фахівчиня також обговорила з присутніми практичні кейси взаємодії з особами, що мають порушення слуху.
А наприкінці тренінгу учасники переглянули відеоролики жестовою мовою.