30 травня 2024 року в Державному науково-дослідному інституті МВС України відбувся ІІІ Всеукраїнський міжвідомчий психологічний форум «Забезпечення психологічної допомоги в секторі безпеки та оборони України», під час якого науковці та практики обговорили новітні теоретичні і практичні напрацювання, а також виробили спільні підходи до психологічного забезпечення в секторі безпеки та оборони України.
Роботу форуму розпочав директор ДНДІ МВС України доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України Михайло Вербенський, який розкрив проблематику ментального здоров’я та психологічного благополуччя наших Захисників та Захисниць, членів їхній сімей та українців загалом.
З вітальними словами до учасників наукового заходу звернулися:
директор Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України дійсний член (академік) Національної академії педагогічних наук України, доктор психологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Сергій Максименко;
виконувач обов’язків ректора Національного університету «Острозька академія» доктор психологічних наук, професор, голова експертної ради Міністерства освіти і науки України з психологічних наук, ветеран праці, Герой України Ігор Пасічник;
заступник начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України доктор юридичних наук, доцент, полковник внутрішньої служби Наталія Рибалка;
заступник директора Департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України Ігор Костріков;
експерт з психічного здоров'я у Координаційному центрі з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України Ольга Горбаньова.
У форумі взяли участь знані вчені, психологи та волонтери, практичні психологи, фахівці Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства у справах ветеранів України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства юстиції України, науково-педагогічні працівники, здобувачі освіти, представники громадських організацій.
Під час дискусії учасники обговорили стан забезпечення психологічної допомоги в секторі безпеки та оборони України, виклики та перспективи вирішення проблем щодо:
впровадження сучасних наукових досягнень у практику надання психологічної допомоги;
обміну досвідом та навчання фахівців, здатних ефективно працювати з військовими та працівниками силових структур;
створення програм підтримки для сімей, що стикаються з психологічними труднощами через військові дії;
розробки профілактичних заходів, спрямованих на зменшення ризику виникнення психологічних проблем;
забезпечення програм соціальної адаптації, які допоможуть ветеранам успішно повернутися до цивільного життя;
зміцнення співпраці між різними державними та недержавними організаціями з метою розроблення єдиної стратегії підтримки ментального здоров’я.
Також учасники мали можливість взяти участь у 2-х майстер-класах:
підходи до діагностики та лікування «невидимих» травм війни: ПТСР, комоційна травма (ведучий – лікар-психіатр, психотерапевт, психоаналітик, керівник служби ментального здоровʼя Національного реабілітаційного центру НЕЗЛАМНІ Першого медичного обʼєднання м. Львова Олег Березюк);
полімодальна супервізія як інструмент підвищення ефективності роботи психолога сектору безпеки та оборони України (ведучий – психолог, старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін та психології поліцейської діяльності ДДУВС Катерина Мітченко).
За результатами форуму готується електронний збірник матеріалів, який буде розміщено на вебсайті та сторінці Faсebook ДНДІ МВС України.