Сьогодні на базі Львівського державного університету внутрішніх справ відбувся захід міжнародного рівня – науково-практична конференція «Державна політика у сфері протидії торгівлі людьми і незаконній міграції».
ЛьвДУВС організував подію спільно з ОБСЄ та Консультативною місією Європейського Союзу в Україні.
До заходу доєдналися більше сотні учасників з різних областей нашої держави та з-за кордону.
Пленарне засідання розпочалося із промови ректора університету Романа Благути.
«Дякую іноземним партнерам за тривалу підтримку у реалізації програм із протидії торгівлі людьми та нелегальній міграції. В умовах збройної агресії росії ми орієнтуємося на новий вектор боротьби із цими злочинами, захист прав та законних інтересів тих українців, які вимушено покинули свої домівки через війну. У цьому контексті важливою є дискусія між експертами різних галузей, впровадження законодавчих змін та новітніх практик, що допоможуть ефективно протидіяти «сучасному рабству» та зменшити його масштаби», – зауважив Роман Благута.
Заступник директора Департаменту освіти, науки та спорту МВС – начальник управління організації наукової діяльності та інновацій Едуард Кісілюк приєднався до обговорення через онлайн-зв'язок.
«Наша робота у сфері протидії згаданим злочинам потребує комплексного підходу, активної синергії й одностайності державних органів, міжнародних організацій, академічних спільнот та громадянського суспільства. Діяльність науковців та практиків має одне із провідних значень у формуванні політики України щодо боротьби із торгівлею людьми та незаконною міграцією. Зичу, аби нинішній захід приніс вагомі результати у нашій спільній справі», – підкреслив Едуард Кісілюк.
Звернулася до присутніх і координаторка програми «Безпека людини» ОБСЄ Лілія Грудко. Вона наголосила: «Нині слід якомога глибше дослідити природу «сучасного рабства», приділити увагу превентивним заходам щодо нього, проаналізувати форми торгівлі людьми, зокрема і нові методи вербування. Ми маємо кооперувати зусилля та бути уважними до усіх цих деталей, аби йти на десятки кроків попереду сучасних трафікерів».
У постановці проблеми взяла участь також керівниця Львівського регіонального представництва КМЄС в Україні Ханнелоре Вальєр.
«Торгівля людьми є багатоаспектним злочином. Належний захист постраждалих та свідків, а також притягнення винних до відповідальності – надзвичайно складний процес. Зі свого боку ми з колегами готові ділитися досвідом таких розслідувань, підтримувати Україну у реформуванні безпекового сектору та сприяти її євроінтеграції», – відзначила Ханнелоре Вальєр.
У своєму виступі генеральний директор Ради держав Балтійського моря Гжегож Познанські висловив сподівання, що науково-практична конференція стане поштовхом для розвитку новітніх методик протидії торгівлі людьми і незаконній міграції в Україні. Спікер запевнив, що Рада сприятиме у цьому, адже дуже цінує кооперацію з українськими колегами й прагне допомогти боротися із викликами війни.
Доєднався до пленарного засідання і голова Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.
«На жаль, повномасштабне вторгнення росії створило сприятливий «ґрунт» для розвитку злочинних мереж, що займаються різними видами експлуатації. Тож слід регулярно інформувати населення про ці загрози, ділитися правилами безпечного працевлаштування і трудових відносин», – зазначив він.
На організації таких інформаційних кампаній також наголосила директорка Офісу з управління персоналом Львівської міської ради Лілія Савич.
«Постраждалі особи мають знати, куди звертатися по допомогу, розповідати про пережитий досвід всупереч соціальним стереотипам. Стигматизація з боку суспільства досі висока й долати ці тенденції нам слід спільно на різних рівнях. Сьогодні мені приємно бачити такий великий альянс науковців та практиків, покликаний покласти край багатьом проблемам торгівлі людьми. Дякую за небайдужість та справді важливу ініціативу!» – звернулася до присутніх Лілія Савич.
Модераторкою заходу виступила проректорка ЛьвДУВС Ольга Балинська.
Учасники конференції працювали у декількох напрямах.
Протягом першої дискусійної панелі вони окреслили міжнародні стандарти у сфері запобігання торгівлі людьми й незаконній міграції, а також вплив війни на правові та загальносоціальні заходи у державі.
Йшлося про стратегії Європейського Союзу щодо боротьби з торгівлею людьми, досвід Литви та України у розслідуванні злочинів, пов’язаних із трудовою експлуатацією.
Явище «сучасного рабства» зокрема було описано на основі даних Міжнародної організації з міграції.
Крім того, учасники проаналізували проблеми присвоєння статусу постраждалого від торгівлі людьми в умовах воєнного стану.
Дослідили також роль неурядових громадських організацій у проведенні правових та загальносоціальних заходів з протидії торгівлі людьми та незаконній міграції.
Окремо зосередили увагу на психологічних аспектах запобігання цим злочинам.
Було презентовано і практичні підходи та виклики під час розслідування випадків торгівлі людьми у державах Балтійського моря.
Окремою темою для дискусії став досвід впровадження симуляційних вправ з протидії «сучасному рабству» у рамках Програми підтримки ОБСЄ для України.
Науковці та практики також визначили вплив воєнного фактора на поширення нелегальних мігрантів у Європі.
Друга дискусійна панель стосувалася кримінальної юстиції у сфері протидії торгівлі людьми та незаконній міграції.
Присутні дискутували про зобов’язання держави щодо осіб, які постраждали внаслідок «сучасного рабства».
Розглянули цей злочин крізь призму біженців та внутрішньо переміщених осіб.
Йшлося також про проблемні аспекти документування цифрових доказів під час розслідування торгівлі людьми.
Торкнулися і теми депортації українських дітей як підтвердження геноцидного характеру воєнних злочинів росії.
Проаналізовано й особливості інтерв'ювання неповнолітніх, які стали свідками або зазнали насильства.
Серед тем дискусійної панелі були і практичні проблеми кримінально-правової кваліфікації торгівлі військовополоненими.
Учасники також обговорили сучасний стан та перспективи кримінальної відповідальності за такі злочини.
До роботи науково-практичної конференції приєдналися представники Департаменту освіти, науки та спорту МВС України, Національної соціальної сервісної служби, Державної служби України з питань праці, Консультативної місії Європейського Союзу в Україні, ОБСЄ, Міжнародної організації з міграції, Об'єднання етичної підтримки (Велика Британія), Академії поліції в м. Щитно (Республіка Польща), Посольства Італійської республіки в Україні, Ради держав Балтійського моря та громадської організації «Team for Ukraine» (Чеська республіка).
Участь також взяли працівники Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, Управління міграційної поліції ГУНП Львівщини, Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної військової (державної) адміністрації, Львівської міської ради, Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Львові, Головного слідчого управління Національної поліції та головних слідчих управлінь Волинської, Донецької, Львівської, Херсонської, Харківської областей і міста Києва.
Крім того, своїми напрацюваннями поділилися представники Національної академії внутрішніх справ, Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Державного науково-дослідного інституту МВС України, Криворізького навчально-наукового інституту ДонДУВС, Одеського районного управління поліції №1 і Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області, Ізмаїльського та Білгород-Дністровського районних відділів поліції ГУНП Одещини, відділу з протидії кіберзлочинам у Чернівецькій області.
З-поміж установ-учасників також – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Маріупольський державний університет, Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, Ужгородський національний університет, Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківський інститут соціальних досліджень, ГО «Центр «Жіночі перспективи»», Міжнародна благодійна організація «Служба порятунку дітей» та ГО «Чистий Аркуш».
У рамках дискусій науковці та практики розробили рекомендації щодо пріоритетних напрямів роботи у сфері протидії торгівлі людьми та незаконній міграції. Домовилися і про спільні дії у вдосконаленні чинного законодавства України за підтримки іноземних держав та інституцій.