Захід об’єднав науковців, працівників правоохоронних і правозахисних органів, громадських організацій та здобувачів вищої освіти з різних регіонів України та з-за кордону.
Розпочалася подія із вітальних слів директора Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ Івана Красницького.
«Насамперед віддаємо честь та щиро дякуємо за можливість організувати нинішню дискусію і продовжувати працю наукової спільноти нашим Захисникам і Захисницям. Сьогодні обговоримо проблеми вдосконалення українського законодавства та його практик у сфері забезпечення прав людини на справедливий суд. Попри загрози війни, наша держава чітко дотримується євроінтеграційного курсу. Тож у цьому контексті тема нашої зустрічі є вкрай важливою», – наголосив Іван Красницький.
Модерували круглий стіл завідувачка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права Наталія Лащук і професорки цієї кафедри Ірина Гловюк та Лариса Брич.
«В Україні поняття справедливого суду неухильно поєднане з дотриманням прав та свобод людини, тож саме в її інтересах має відбуватися правосуддя. Багатогранна практика Європейського суду з прав людини свідчить, що це питання досі потребує дослідження та наукового аналізу», – відзначила на початку круглого столу Наталія Лащук.
Спершу учасники приділили увагу окремим проблемам справедливого судового розгляду та досягнення справедливості для сторін в умовах збройної агресії росії. Цій темі присвятила доповідь професорка кафедри кримінального процесу та криміналістики факультету №1 ЛьвДУВС Ірина Басиста.
Професорка кафедри кримінального права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова Юлія Циганюк виступила із дослідженням «Суд створений на підставі закону: кримінально-процесуальний аспект».
Професорка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Лариса Брич поділилася візією щодо права вільного вибору захисника у структурі права на справедливий суд і як елемента права на освіту.
Присутні також приділили увагу проблемі допиту свідка у спосіб, що унеможливлює його ідентифікацію, за законодавством України та практикою ЄСПЛ. Презентував свої напрацювання щодо цієї теми суддя Вищого антикорупційного суду, професор Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського Олексій Кравчук.
Критерії правомірного обмеження права особи на свободу від самовикриття окреслив доцент кафедри кримінального процесу Національного університету «Одеська юридична академія» Віктор Завтур.
Проблеми нормативного забезпечення права людини на розумний строк кримінального провадження розглянув професор кафедри кримінально-правових дисциплін Криворізького навчально-наукового інституту Донецького державного університету внутрішніх справ Тимур Лоскутов.
Крім того, було проаналізовано аспекти дотримання права на справедливий суд під час цивільного позову у кримінальному провадженні про відшкодування шкоди, завданої здоров’ю, життю чи майну внаслідок збройного конфлікту. Про це розповіла суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ірина Шаповалова.
Професорка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Ірина Гловюк доєдналася до диспутів із темою «Справа «Mamaladze v. Georgia» та презумпція невинуватості: досвід для України».
Долучилася до дискусії також представниця Варненського вільного університету Чорноризця Храбра (Республіка Болгарія) Дар'я Говорун. Дослідниця запропонувала обмінятися думками про застосування статті 6-ої ЄКПЛ (кримінальне обвинувачення) у разі оподаткування боргів померлого платника податків.
Зміст загальної справедливості судового розгляду як основу застосування кримінально-процесуальних санкцій описав суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду Дмитро Михайленко.
Старша викладачка кафедри кримінально-правових дисциплін імені Василя Попелюшка Національного університету «Острозька академія» Наталія Боржецька також стала спікеркою наукової події. Вона підготувала виступ «Пояснення у кримінальному процесі України в контексті права на справедливий суд».
Крім того, учасниками заходу стали працівники Харківського апеляційного суду, громадської організації «Спілка безпеки управління «Антикорупція»», адвокатського об'єднання «Бенчерс», Львівського національного університету імені Івана Франка, Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого, Харківського національного університету внутрішніх справ, Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса Національної академії правових наук України, Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАПрН України, Міжнародного науково-технічного університету, а також Донецького державного університету внутрішніх справ, Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Університету «КРОК» та Університету Короля Данила.
Напрацювання науковців та практиків матимуть вагоме значення у сфері реалізації права на справедливий суд у кримінальному провадженні України в умовах війни та у повоєнний період.