Сьогодні Львівський державний університет внутрішніх справ виступив платформою для Всеукраїнської конференції з міжнародною участю «Психологія особистості фахівця в умовах воєнного часу та поствоєнної реабілітації».
Учасниками масштабної події стали науковці та практики з понад 50-х українських та закордонних установ, організацій та закладів вищої освіти, представники волонтерських і ветеранських спільнот нашої держави.
Привітав присутніх та окреслив тематику конференції ректор Львівського державного університету внутрішніх справ Дмитро Швець.
«Зважаючи на воєнний стан та усі його виклики, насамперед гостро постає проблема психологічної допомоги для наших Захисників і Захисниць, завдяки яким є можливим майбутнє України. Нинішній обмін візіями та досвідом стане підґрунтям для вдосконалення концепції психоемоційного відновлення військовослужбовців та цивільного населення під час війни», – підкреслив очільник вишу.
На відкритті заходу із вітальним словом виступив директор Департаменту освіти, науки та спорту МВС України Олександр Тарасенко.
«Війна глибоко змінила життя багатьох із нас. У складний період боротьби за незалежність на працівників сектору безпеки і оборони України покладена особлива відповідальність. Перебуваючи у зоні бойових дій, вони щодня долають велике психоемоційне навантаження, стрес і тривожність. Тому розробка нових підходів для підтримки психологічної стійкості українців у період війни та ефективних механізмів повоєнної реабілітації є дуже важливим завданням», – відзначив Олександр Тарасенко.
Начальник Управління психологічного забезпечення МВС України Андрій Костюк розповів про відомчий проєкт «Mental tutor», спрямований на психологічне забезпечення працівників та особового складу органів системи МВС.
«Ця ініціатива передбачає створення окремої категорії наставників, які координуватимуть роботу психологів, що працюють із постраждалими від війни. Ми маємо на меті залучити до реалізації проєкту працівників та вихованців Львівського державного університету внутрішніх справ. Дякую вашому закладу освіти за підтримку української науки, розробку цікавих напрацювань у галузі реабілітації і психосоціальної підтримки», – зауважив спікер.
Доєдналася до засідання і начальниця відділу психологічного забезпечення Управління соціально-психологічної роботи Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України Ірина Гурська. Вона окреслила виклики, що їх мають долати психологи НПУ у професійній діяльності, а також наголосила на потребі створення стандартизованих тренінгових програм для коригування психоемоційного клімату у підрозділах поліції.
Виступив під час засідання й начальник Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції у Львівській області Роман Онисик. У своїй промові він зазначив: «Допомоги у відновленні ментального здоров’я нині потребують різні категорії громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії росії. Тож для нас існує потреба у всебічному дослідженні особистості фахівця, який зможе задовольнити запити суспільства у сфері психологічного консультування та підтримки».
Начальник Територіального медичного об’єднання МВС по Львівській області Арташ Амізян також звернувся до учасників заходу.
«Роль психологів в умовах війни є багатовимірною, їхня мета полягає у наданні допомоги учасникам бойових дій та цивільним громадянам у боротьбі з різними видами психологічних травм, відновленні емоційного балансу та поверненні до звичного життя. Сьогодні та у перспективі маємо відшукати оптимальні методи роботи із такими серйозними психологічними наслідками збройного конфлікту», – зазначив Арташ Амізян.
Привітала учасників і начальниця Управління охорони здоров’я Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Марта Матюшко. Вона подякувала організаторам конференції за увагу до питань відновлення ментальної стабільності українців, побажала присутнім плідного обговорення та ґрунтовної резолютивної частини.
Модерували пленарне засідання проректорка ЛьвДУВС Ольга Балинська та заступниця директора Інституту управління, психології та безпеки Зоряна Кісіль.
Початок диспутів доповідачі присвятили проблемі ідентичності у контексті психотерапії.
Окреслили й питання пошуку внутрішнього ресурсу особистості та здатності протистояти зовнішній агресивності й обструкції.
Йшлося також про сучасні практики танатопедагогічної реляційної замісної терапії у роботі з дітьми, які пережили травматичний досвід.
Окрему увагу спікери приділили сучасному станові забезпечення фахівців з ментального здоров’я психодіагностичним інструментарієм.
У рамках конференції було розглянуто й техніки посттравматичного відновлення, що ґрунтуються на принципах японської філософії.
Присутні дискутували і про особливості оцінки психологічної готовності особового складу підрозділу до виконання бойових завдань за стандартами НАТО.
Важливим предметом обговорення були питання психологічної підтримки правоохоронців під час війни, а також інноваційні форми реабілітації в умовах воєнного та повоєнного часу.
Виступи доповідачів стосувалися і проблем відновлення психічного здоров’я як елемента програми комплексного протезування комбатантів.
Не оминули увагою й особистісно центрований підхід до посттравматичного зростання та нові виклики у подоланні професійного вигорання військовослужбовців.
Крім того, дискусія передбачала обмін досвідом використання психологічних практик як запоруки психологічної компетентності поліцейського.
Учасники заходу спільно розробили рекомендації щодо важливих аспектів надання психологічної підтримки під час війни, проаналізували перспективи використання передових міжнародних практик у ментальному відновленні українських військовослужбовців та цивільних громадян.