У Львівському державному університеті внутрішніх справ провели науково-практичний семінар, присвячений темі гендерної рівності.
Захід розпочався із вітальної промови проректорки ЛьвДУВС Ольги Балинської.
«Гендерна політика в умовах воєнного стану має велике значення для забезпечення прав і свобод людини та рівності всіх категорій громадян, зокрема тих, хто потребує додаткового захисту. Ми проводимо науково-практичні заходи з питань гендерної рівності для кращого розуміння наявних проблем, пошуку ефективних рішень та реалізації практичних дій, особливо з точки зору законодавчого забезпечення регулювання зазначених відносин», - наголосила Ольга Балинська.
Вона також додала, що ЛьвДУВС бере активну участь у реалізації гендерної політики. У виші впроваджено гендерний підхід в освітньому процесі. Університет також підписав меморандум про партнерство із Коаліцією «1325 Львівщина».
На базі ЛьвДУВС відбулися тренінги для поліцейських, які реагують на випадки домашнього та гендерно зумовленого насильства.
Ольга Балинська також відзначила, що під час підготовки курсантів увага акцентується на особливостях розслідування сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та відпрацюванні навичок гендерно чутливого спілкування з постраждалими особами.
Науково-педагогічні працівники університету підготували навчальний посібник «Кваліфікація та основи методики розслідування домашнього насильства», який переміг у Всеукраїнському конкурсі наукових та навчальних видань з права, безпеки та євроінтеграції «Юридика».
«ЛьвДУВС також ініціював, організував і провів всеукраїнське науково-педагогічне підвищення кваліфікації «Гендерні студії у вищій школі: сучасні виклики та досягнення». Наша молодь бере участь у конкурсах наукових робіт з гендерної тематики. Здобувачі долучаються до тренінгів, вебінарів, літніх шкіл з розвитку лідерського потенціалу з урахуванням гендерного компоненту. Переконана, що наші дослідження та обговорення допоможуть знайти нові наукові підходи і рішення для покращення гендерної політики в умовах воєнного стану та у післявоєнний період», - підсумувала Ольга Балинська.
До присутніх звернулася заступниця Міністра соціальної політики України Уляна Токарєва.
«Реагуючи на нові виклики, пов'язані із повномасштабним вторгненням рф, Мінсоцполітики у співпраці з іншими державними органами та міжнародними громадськими організаціями, внесло зміни до Національного плану дій з виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека». Зараз ми працюємо і над іншими документами у цій сфері, зокрема Державною стратегією забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, Державною цільовою соціальною програмою з протидії торгівлі людьми та Національним планом відновлення України. Сучасна війна посилює гендерну нерівність і дискримінацію. Крім того, вимушене переміщення та руйнації інфраструктури негативно вплинули на доступ до освітніх, медичних та соціальних послуг. Зросли й ризики насильства за ознакою статі й торгівлі людьми. Тому ми маємо зважати на будь-які впливи війни на різні, особливо - вразливі, групи населення й використовувати гендерно чутливі підходи. Нинішній захід є чудовим майданчиком для розробки напрацювань, які дозволять ефективно боротися із гендерною нерівністю, протидіяти домашньому та гендерно зумовленому насильству. Дякую Львівському державному університету внутрішніх справ за постійну увагу до цих питань!», - підкреслила Уляна Токарєва.
До привітального слова також долучилась заступниця начальника Управління моніторингу дотримання прав людини - начальниця відділу з питань дотримання гендерної рівності Міністерства внутрішніх справ України Ольга Перунова.
«Наше суспільство зараз переживає важкі часи - часи війни, страждань та руйнувань. Суспільство та державний і приватний сектор змогли згуртуватись у цей складний час і спільно протистояти збройній агресії. 2022-й рік став для кожного з нас роком болю і страждань, але водночас він також став роком історичних подій. Україна набула статусу кандидата в членство ЄС, а також ратифікувала Стамбульську конвенцію - конвенцію Ради Європи щодо запобігання насильству стосовно жінок та домашньому насильству. Наша країна пройшла шлях тривалістю 11 років і стала єдиною країною, яка в умовах війни ратифікувала цю важливу конвенцію. Ми продовжуємо активно працювати над змінами до національного законодавства. Дякую за стійку позицію, за просування гендерної рівності та підтримку інституційної спроможності. Такі ініціативи, зміни та зусилля кожного з нас наближають країну до Європейського союзу. Бажаю всім учасникам плідної дискусії!», - зазначила Ольга Перунова.
Наступною виступила заступниця директора Департаменту з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Національної соціальної сервісної служби України Олександра Хамуленко.
«Аналіз поточної ситуації у суспільстві, а також результати різноманітних досліджень, здійснених після повномасштабного вторгнення, вказують на те, що сприяння гендерній рівності не втратило своєї актуальності. Більшість тих, хто постраждав від дискримінації та сексуального насилля, пов’язаного з конфліктом, - це представники цивільного населення. Подолання наслідків цих явищ потребує особливих підходів від правоохоронців, медиків та соціальних працівників», - наголосила спікерка.
Вона також додала, що Національна соціальна сервісна служба України приділяє значну увагу навчанню спеціалістів, які надають допомогу вразливим групам. Нині одним із пріоритетних напрямів діяльності цієї служби в контексті реалізації гендерної політики є проведення інформаційних кампаній, формування нульової толерантності до випадків насильства за ознакою статі та насилля, пов’язаного з війною.
Далі до присутніх звернувся представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний. Він розповів про створення додаткових експертних рад саме з цієї тематики.
«Зараз ми стикаємося з новим явищем - сексуальним насильством, пов’язаним з конфліктом. Ми повинні усвідомлювати ці факти, оскільки війна продовжується. Наймолодшою жертвою такого насильства є 4-річна дівчинка, а найстаршою - 85-річна жінка. Тому, чим більше майданчиків для обговорення ми матимемо у науковому та суспільному середовищах, тим краще Україна буде розвивати систему забезпечення прав кожної людини», - підкреслив Тарас Подвірний.
До відкриття конференції доєдналась також завідувачка сектору сімейної політики Департаменту соціального захисту Львівської обласної військової адміністрації Уляна Дорош.
Вона відзначила, що Львівський державний університет внутрішніх справ давно акцентує на проблематиці гендерно зумовленого насильства й протидії торгівлі людьми. Завдяки синергії та злагодженій співпраці з іншими установами вже вдалося втілити низку проєктів у цих сферах. «Сьогодні на Львівщині працюють центри допомоги врятованим, мережа спеціалізованих служб та кризових кімнат, які щодня приймають велику кількість звернень. Попри те, що досі багато постраждалих не наважуються ділитися тим, що з ними сталося, тенденція поступово змінюється. Попереду ще великий пласт роботи, але ми вже обрали правильний напрямок», - сказала Уляна Дорош.
Під час семінару обговорювали парламентський контроль Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо забезпечення рівності прав та свобод людини і громадянина. З цією доповіддю виступила Тетяна Панасенко, регіональна координаторка взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області.
Дана Мехедова, яка є міжнародною експерткою та головою правління ГО «Спілка жінок Львівщини», розповіла про гендерно-орієнтовану освіту та запобігання усіх форм дискримінації за соціальними та статевими ознаками.
Голова ГО «Центр «Жіночі перспективи» Любов Максимович у своєму виступі розглянула тему спільної соціальної відповідальності у прийнятті рішень у громадах.
До обговорення долучилася й Оксана Григор’єва, радниця з гендерних питань командувача Сухопутних військ Збройних сил України. Вона презентувала доповідь: «Жінка в армії – не феномен, а бойова одиниця».
Тетяна Гузенко, начальниця управління з питань гендерної рівності Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації, виступила із темою «Центр стресостійкості Києва» – пілотний проєкт психологічної підтримки цивільного населення».
Далі доповіла Зоряна Лисовець, головна спеціалістка відділу сімейної політики запобігання та протидії домашньому насильству служби у справах дітей і сім’ї Київської обласної державної адміністрації. Вона виокремила реалії домашнього насильства під час війни у Київської області.
Ірина Гловюк, професорка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ розповіла про обмежувальні приписи у разі вчинення домашнього насильства.
Під час семінару також виступила Марта Василькевич, яка є керівницею сектору протидії домашньому насильству Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області. Її доповідь стосувалася надання поліцейських послуг жінкам, які постраждали від домашнього та гендерно зумовленого насильства.
А Віра Проців, заступниця начальника відділу зв’язків з громадськістю патрульної поліції Львівщини, дослідила реалізацію права на захист для постраждалих від гендерно зумовленого насильства.
Наприкінці події професорка кафедри загально-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Ольга Барабаш розповіла про ціннісний внесок жінок у розбудові миру: національний та світовий досвід.
У семінарі взяли участь представники Міністерства соціальної політики України, Департаменту з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності Національної соціальної сервісної служби України, Управління моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України, Управління дотримання прав людини Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України, офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області, Головного управління Національної поліції та Управління патрульної поліції Львівщини, Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Департаменту соціального захисту ЛОВА, Служби у справах дітей і сім’ї Київської обласної державної адміністрації, Управління з питань гендерної рівності Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації, Сухопутних військ Збройних сил України, Національної академії внутрішніх справ, Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Житомирського військового інституту імені С. П. Корольова, Запорізького інституту економіки та інформаційних технологій, Міжнародного гуманітарного університету м. Одеси, Науково-дослідного інституту соціально-економічного розвитку міста, а також ГО «Гендерний креативний простір», «Спілка жінок Львівщини», «Центр «Жіночі перспективи» та простору «Вільна» у Львові.