Контраст
Шрифт
У Львові обговорили як протидіяти сучасному рабству та незаконній міграції під час війни
НАВС

Сьогодні науковці та практики зібралися разом у Львові, аби обговорити шляхи протидії торгівлі людьми та незаконній міграції в умовах воєнного або надзвичайного стану. До дискусії долучилися більше сотні учасників із різних куточків України, а також міжнародні партнери.  

 Масштабний науковий захід відбувся за ініціативи Львівського державного університету внутрішніх справ. Співорганізаторами виступили ОБСЄ та Консультативна місія Європейського Союзу в Україні.
 Із привітальним словом до учасників конференції звернулася заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко. «Сьогодні 100 днів героїчного спротиву. 100 днів як Україна бореться з російськими окупантами. І тема протидії торгівлі людьми набуває все більшої актуальності. Через війну багато українців були вимушені залишити свої домівки та виїхати у більш безпечні місця, зокрема, й закордон, де можуть потрапити у ризиковані ситуації. Тож ми маємо напрацьовувати дієві алгоритми взаємодії між державними органами, правоохоронними структурами та соціальною сферою, аби попередити такі випадки», - наголосила Катерина Павліченко.

Перед учасниками міжнародної конференції також виступила заступниця Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Ольга Ревук. Вона зазначила, що найбільш вразливими категоріями є діти, жінки та особи з інвалідністю. «Вкрай важливо координувати спільні дії усіх дотичних структур. Перш за все, ми повинні посилити інформаційний компонент, аби якомога більше людей довідалися про ризики та знали, як не потрапити у такі ситуації», - сказала Ольга Ревук.

Ректор ЛьвДУВС Роман Благута, вітаючи присутніх, підкреслив, що наукова спільнота не повинна залишатися осторонь проблеми протидії торгівлі людьми. Адже збройна агресія РФ в Україні у рази збільшила ризики потрапляння у такі ситуації. «Сьогодні Львівський державний університет внутрішніх справ став своєрідною платформою, де досвідченні науковці та практики, представники органів виконавчої влади та громадських організацій можуть спільно обговорити це питання, висловити пропозиції і викласти свої думки у відповідній резолюції», - зазначив очільник університету.

Керівниця програми «Безпека людини» Координатора проектів ОБСЄ в Україні Лілія Грудко також привітала учасників наукового заходу. «Ми маємо працювати над забезпечення базових потреб. Люди повинні бути у безпеці і мати прихисток. Також потрібно інформувати їх про ризики і моніторити ситуацію. Важливо, аби наші правоохоронні органи співпрацювали з колегами з інших країн, спільно слідкували за ситуацією та вчасно реагували», - підкреслила вона.

В.о. голови Регіонального представництва КМЄС у Львові Юкка Ларкіо у своєму виступі наголосив, що торгівля людьми - це світова проблема. «Для боротьби із цією загрозою необхідна міжнародна співпраця, адже жодна країна не може протидіяти їй самостійно. Потрібна координація на усіх рівнях. Також важливо постійно підвищувати обізнаність людей щодо цієї теми», - зауважив представник Місії.

Заступник коменданта – проректор Вищої школи поліції в місті Щитно Анджей Жилінський розповів, що у Польщі було створено інформаційні пункти та вебресурси для українців, яким довелося виїхати закордон через війну. «Ми постійно працюємо над тим, аби люди, які перетнули кордон нашої країни, були у безпеці», - зазначив представник польського вишу.

Начальниця Управління з питань сімейної політики та співпраці з громадськими середовищами Львівської обласної військової адміністрації Уляна Дорош відзначила: «Потрібно підтримати внутрішньо переміщених осіб, створити для них нові робочі місця та надати соціальну допомогу, аби попередити випадки торгівлі людьми».

Під час міжнародної конференції відбулися три дискусійні панелі.

Своїми думками й пропозиціями поділилися представники МВС України, Міністерства соціальної політики, Служби безпеки України, Національної поліції, Державної міграційної служби,Львівської обласної військової адміністрації, Західного регіонального управління Державної прикордонної служби, Львівського НДЕКЦ, прокуратури та суду, закладів вищої освіти, громадських організацій, які працюють безпосередньо із постраждалими від сучасного рабства, а також міжнародних інституцій.

Обговорення модерувала проректорка Львівського державного університету внутрішніх справ Ольга Балинська. Першу дискусійну панель було присвячено стану, динаміці та детермінації торгівлі людьми і незаконній міграції.

Спікером конференції був старший радник Консультативної Місії Європейського Союзу з питань прокуратури Гедімінас Бучюнас. Він розповів про реальність, виклики та шляхи запобігання сучасному рабству.

Також виступила професорка кафедри адміністративного та фінансового права Київського національного університету імені Вадима Гетьмана Юлія Волкова. Вона спонукала присутніх до обговорення вкрай важливої та надзвичайно актуальної теми – як протидіяти трафікінгу в умовах воєнного стану.

А професорка кафедри психології, педагогіки та соціально-економічних дисциплін Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького Світлана Ганаба присвятила свою доповідь темі синергії міжнародного та українського законодавства щодо питань протидії торгівлі людьми.

Друга дискусійна панель стосувалася загальносоціальних заходів запобігання торгівлі людьми і незаконній міграції.

Розпочала обговорення менеджерка проєктів з протидії торгівлі людьми Координатора проектів ОБСЄ в Україні Надія Кондибіна. Вона презентувала присутнім онлайн-платформу «Працюй безпечно» та розповіла про особливості проведення інформаційних кампаній щодо протидії сучасному рабству під час збройної агресії РФ в Україні.

Голова правління громадської спілки «А21 Україна» Юлія Саченко запропонувала обговорити питання боротьби з торгівлею людьми у контексті кризи біженців з України в Європі та поділилася власною історією.

Завідувачка відділення актуалізації навчання та практичної підготовки ЛьвДУВС Олександра Захарова ознайомила учасників конференції з інформаційним ресурсом «Залишайся в безпеці». Цей чат-бот було створено у рамках спільного проєкту університету, ОБСЄ, Національної поліції та Міністерства соціальної політики.

Директор благодійної організації «Регіональний Центр соціальної адаптації» Ігор Гнат розповів про те, як відбувається пошук та повернення жертв торгівлі людьми. А голова центру ГО «Жіночі перспективи» Любов Максимович акцентувала увагу на нових викликах щодо протидії сучасному рабству в умовах воєнного стану.

Завершилася конференція обговоренням спеціально-кримінологічної протидії торгівлі людьми і незаконній міграції. Цю дискусійну панель модерував директор Інституту права ЛьвДУВС Іван Красницький.

Одним зі спікерів цієї був професор кафедри кримінального права та процесу Ужгородського національного університету Андрій Андрушко. Його доповідь стосувалася заходів спеціально-кримінологічного запобігання торгівлі людьми на сучасному етапі.

Професор кафедри оперативно-розшукової діяльності факультету № 2 Львівського державного університету внутрішніх справ Анатолій Мовчан звернув увагу на особливості протидії торгівлі людьми і незаконній міграції в умовах воєнного стану.

Професорка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Ірина Гловюк виступила із доповіддю щодо процесуального зобов'язання за статтею 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суддя Галицького районного суду міста Львова та тренерка Національної школи суддів України Катерина Котельва розповіла про здійснення кримінального провадження у справах про торгівлю людьми, які пов'язані з війною в Україні. А завідувачка науково-дослідної лабораторії, професорка кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права ЛьвДУВС Лариса Брич поділилася думками щодо недопустимості доказів, отриманих шляхом провокацій і підбурювання, у кримінальних провадженнях щодо торгівлі людьми. 

Слід відзначити, що у перервах між дискусійними панелями присутні на конференції мали змогу завітати до Благодійної професорської кав'ярні, де впродовж червня проходитиме збір коштів для допомоги дітям, які постраждали внаслідок війни. Зробити доброчинний внесок змогу також ті, хто долучився до заходу онлайн.

За підсумками обговорення учасники міжнародної конференції прийняли відповідну резолюцію. Зокрема, відзначили, що російська військова повномасштабна агресія помножила наявні детермінанти торгівлі людьми та спричинила новіумови цієї проблеми, які раніше не були властиві українському суспільству. За даними ООН, понад 6 мільйонів наших громадян стали біженцями за межами України, більше 8 мільйонів – внутрішньо переміщеними особами, 1 мільйон 400 тисяч – примусово депортовані до РФ.

Особливо складно отримувати інформацію та надавати допомогу примусово депортованим громадянам із окупованих територій. Їх вивозять і поселяють в економічно депресивних регіонах. Росія не лише вчиняє геноцид, а й намагається вирішити свої демографічні, економічні проблеми за рахунок викраденого трудового ресурсу.

Для подальшого широкого інформування населення про небезпеки потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, особливо в умовах війни в Україні, доцільно продовжувати практику розміщення різних видів соціальної рекламної продукції. Зокрема, популяризувати в Telegram-каналі, як найбільш поширеній сьогодні соціальній мережі, чат-боту з протидії торгівлі людьми «Залишайся в безпеці».

Заходи загальносоціального запобігання мають визначальне і стратегічне значення у системі запобігання торгівлі людьми. Це, зокрема, зміцнення економіки, відмова від корупції, створення можливостей для легального працевлаштування та отримання гідної заробітної плати.

Учасники конференції також відзначили, що в умовах війни зростає роль спеціально-кримінологічних заходів протидії торгівлі людьми і незаконній міграції.

Насамперед це передбачає потребу вдосконалення законодавчої бази, що регламентує протидію цим кримінальним правопорушенням.

Пошук дієвих способів повернення українців із території держави-агресора є надскладним завданням для нашої держави. Науковцям у взаємодії з практиками доцільно вивчити і узагальнити досвід людей, яким вдалося вирватися з території РФ. Відчутну допомогу тут можуть надати міжнародні та регіональні громадські організації, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми.

Схожі новини: