З нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією 9 грудня в Національній академії внутрішніх справ розпочав роботу дводенний антикорупційний марафон – V Міжнародна науково-практична конференція «Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі», організована Міністерством внутрішніх справ України, Національною академією внутрішніх справ, Консультативною місією Європейського Союзу в Україні, Національною академією правових наук України, Громадською спілкою «Центр запобігання та протидії корупції».
Уперше за ці п’ять років знаковий науковий захід проводять протягом двох днів і в умовах, визначених загальнодержавними заходами, спрямованими на запобігання поширенню хвороби COVID-19, – онлайн, у режимі відеоконференції.
Дотримуючись обмежувальних протиепідемічних вимог, організатори конференції провели брифінг для засобів масової інформації.
Відкриваючи конференцію, ректор НАВС генерал поліції другого рангу Володимир Чернєй окреслив роль академії в системній реалізації антикорупційних заходів. Він висловив вдячність співорганізаторам, представникам міжнародних організацій, провідних закладів освіти, наукових установ, практикам за плідну участь у роботі конференції, оскільки боротьба з корупцією залишається однією з найактуальніших проблем у країні.
Виступаючи з вітальним словом, Антон Геращенко, заступник Міністра внутрішніх справ України, зауважив, що протидія корупції має ґрунтуватися на комплексному підході, системній реформі, яка сприятиме формуванню неприйняття корупції ще зі шкільного та студентського віку й протягом всього життя.
Антті Юхані Хартікайнен, Голова Консультативної місії Європейського Союзу в Україні, зазначив, що Місія, попри ситуацію з пандемією, співпрацює з правоохоронними органами, зокрема МВС, Національною поліцією та ЗВО МВС України, з низки антикорупційних ініціатив, а саме проводить навчання, є організатором тренінгів, навчальних семінарів, курсів для обміну антикорупційним досвідом і генерування нових ідей у сфері протидії корупції. Він запевнив, що Європейський Союз забезпечуватиме подальшу підтримку антикорупційних органів загалом і безпосередньо Національної поліції України.
Олександр Петришин, президент Національної академії правових наук України, акцентував на тому, що перед учасниками конференції постало складне й актуальне завдання – напрацювати дієві механізми боротьби з корупцією, щоб заповнити прогалини та виправити недоліки в законодавстві, ґрунтуючись на науково-практичних підходах, оновити нормативно-правову базу протидії корупції.
Денис Монастирський, голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, повідомив, що пріоритетним є фактор жорсткої підзвітності осіб, які наділені владними повноваженнями, перед незалежним органом, що здійснює моніторинг діяльності державних службовців, а також наділений повноваженнями з притягнення до відповідальності посадовців незалежно від їхнього статусу в ієрархічній структурі влади, де значущими є свобода слова й незалежність засобів масової інформації, а однією з головних складових формування та реалізації ефективної системи протидії корупції визнано чітку й компетентну взаємодію національних правоохоронних інституцій на міждержавному рівні.
Галина Янченко, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, висвітлила комплекс питань, пов’язаних із феноменом корупції загалом і в Україні зокрема, розповіла про здобутки на рівні Комітету, а саме: міжнародну співпрацю та впровадження законодавчих ініціатив, базою яких є іноземний досвід, політичні, правові, економічні й організаційні механізми подолання корупції в різних державних антикорупційних інституціях.
Максим Цуцкірідзе, заступник Голови Національної поліції України – начальник Головного слідчого управління, зауважив, що громадськість активно цікавиться питанням корупції, яка, за даними соціологічних досліджень, перевищує інтерес до кримінальної злочинності. Упродовж 10 місяців цього року слідчі НПУ направили до суду кримінальні провадження щодо понад 2,8 тис. корупційних правопорушень, майже 1,5 тис. кримінальних правопорушень є тяжкими або особливо тяжкими. Виявлено динаміку збільшення кількості розслідуваних проваджень, порівняно з аналогічним періодом минулого року, що засвідчує як позитивні, так і негативні аспекти ситуації.
Олексій Ілляшенко, заступник Міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції, констатував, що актуальним завданням є систематизація протидії корупції, передумовами забезпечення ефективності якої є політична воля вищого керівництва держави, а також організований з боку громадянського суспільства соціальний контроль за системою державного адміністрування та незалежність судової влади.
Віталій Василик, заступник Міністра юстиції України, подякував Національній академії внутрішніх справ за вагомий внесок у розвиток й оновлення вищої освіти в Україні як у науковому, так і в практичному напрямах, розповів про роботу в Міністерстві, а саме: здійснення аналізу та експертизи чинного антикорупційного законодавства, розпочаті пілотні проєкти в пенітенціарній системі, упровадженням правових антикорупційних ініціатив.
Андрій Заболотний, заступник Голови Національного агентства України з питань державної служби, зосередив увагу на професійному навчанні державних службовців за напрямом антикорупційного менеджменту в академії, оновленні надання послуг в обласних і районних адміністраціях, покращенні антикорупційного законодавства в частині запровадження відкритих конкурсів призначення на посади держслужби, підвищенні оплати праці та соціальних стандартів і впровадженні, відповідно до законодавства, дисциплінарних проваджень.
Філіп Пронін, заступник голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, висвітлив засади взаємодії агентства з правоохоронними органами та ЗВО, подякував НАВС за співпрацю, створення ІТ-лабораторії, міжнародну діяльність, зокрема законодавчу, співробітництво з міжнародними правоохоронними органами.
Володимир Мартиненко, голова Громадської спілки «Центр запобігання та протидії корупції», голова Громадської ради при МВС України, член Колегії МВС України, повідомив про результати анонімного опитування учасників і громадян щодо корупції в правоохоронних органах, організованого спільно з КМЄС, МВС та НАВС у межах підготовки до конференції. Участь в анкетуванні взяли вже понад 1000 осіб. Демонструючи слайди з попередніми результатами, зауважив, що понад половина опитаних вважають, що рівень корупції в МВС останніми роками знизився. Володимир Мартиненко зазначив, що таке опитування – це реальний зріз, який виявив позитивні зрушення і водночас окреслив ті аспекти, над якими слід працювати. Він також повідомив, що й надалі спільно з КМЄС, МВС та ЗВО МВС України проводитимуть заходи щодо запобігання корупції, моніторингу та відстеження впровадження рекомендацій, що були напрацьовані учасниками цих заходів.
Конференція є підсумковим заходом, якому передували три етапи – міжнародні науково-практичні наукові заходи, проведені в закладах вищої освіти МВС України – ЛьвДУВС, ДДУВС та ХНУВС. Загалом до цих антикорупційних форумів долучилися понад 2,5 тис. учасників, географія заходів охопила 17 країн. Участь у них взяли понад 500 фахівців, серед яких – представники дипломатичних установ і місій, профільних комітетів Верховної Ради України, підрозділів МВС і Національної поліції, інших урядових, правоохоронних та антикорупційних інституцій, судових органів й установ, впливових громадських організацій, провідних науково-експертних установ, закладів вищої освіти, зокрема правоохоронного спрямування.
Як практичне втілення всіх ініціатив на базі НАВС спільно з міжнародними експертами запроваджено програми підвищення кваліфікації за спеціалізацією «антикорупційний менеджмент» не лише для персоналу поліції, а й для різних категорій державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування всіх регіонів України. Наукові лабораторії та дослідницькі групи здійснили дослідження й аналіз стану протидії корупції, узагальнивши досвід, підготували низку законопроєктів й урядових рішень. Видано коментарі, підручники, довідники й методичні рекомендації. Упродовж року проведено цільові тренінги, семінари й конференції з питань протидії окремим виявам корупційної злочинності, антикорупційному законодавству України, адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією, критеріям оцінювання діяльності уповноважених осіб з питань запобігання корупції закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС України, антикорупційному менеджменту, використанню новітніх технічних засобів в оперативно-службовій діяльності підрозділів кримінальної поліції, протидії фінансовим злочинам, детекції неправди та сучасним методам використання поліграфа під час проведення кадрових «скринінгів» і службових перевірок, психології корупційної діяльності.
Володимир Мартиненко і проректор академії полковник поліції Сергій Чернявський продемонстрували слайди, у яких було репрезентовано графіки зі статистичними даними, які стосувалися видатків і граничної чисельності правоохоронних органів, відшкодування матеріальних збитків за кримінальними правопорушеннями, результатів протидії хабарництву, виявленим адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією.
Підсумовуючи результати першого дня роботи конференції, Сергій Чернявський зауважив, що оргкомітету вдалося сформувати й видати друком матеріали тез доповідей у двох томах, узагальнити надані пропозиції щодо покращення антикорупційної політики, винести на розгляд учасникам наукового зібрання проєкт рекомендацій, що містить науково обґрунтовані зміни й доповнення до законодавства, рекомендації з практичного здійснення превентивних антикорупційних заходів і засади підготовки кадрів відповідної спеціалізації, які буде направлено компетентним інституціям.
Переконані, що завдяки розробленим науковцями, управлінцями державного сектору, експертами та представниками громадськості пропозиціям і рекомендаціям з протидії корупції, а також спільним зусиллям іноземних партнерів, депутатського корпусу, урядовців, керівників зацікавлених відомств буде забезпечено реальне впровадження в практику всіх цих напрацювань, які сприятимуть зниженню рівня корупції в Україні.
Презентація до доповіді А. Фодчука
Презентація до доповіді Ілляшенка О.В.
Оргкомітет конференції