Контраст
Шрифт
Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики
НАВС

3 червня в Національній академії внутрішніх справ відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики».

Попри дистанційний формат заходу, спікери представляли всі гілки влади – законодавчу, виконавчу та судову, міжнародні інституції, провідні заклади освіти, наукові установи та громадськість (загалом – понад 200 учасників).

Співорганізаторами конференції стали Міністерство внутрішніх справ України, Національна академія внутрішніх справ, Національна поліція України, Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міністерство соціальної політики України та Міністерство цифрової трансформації України.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Відкриваючи засідання, ректор академії, доктор юридичних наук, професор Володимир Чернєй зазначив, що проведення цього заходу саме з нагоди Міжнародного дня захисту дітей і напередодні 100-річчя НАВС є знаковим. У контексті заявленої проблематики в академії скориговано програми навчання поліцейських, уведено нові спецкурси для слідчих і дізнавачів, дільничних офіцерів, співробітників ювенальної превенції, патрульних. За допомогою спеціальних методик курсанти й поліцейські-практики відпрацьовують тактику опитування та допиту дітей як потерпілих або свідків. Ректор анонсував презентацію навчального фільму, підготовленого фахівцями профільних кафедр спільно з Головним слідчим управлінням НПУ, у якому висвітлено алгоритми розслідування злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей. Також зауважив, що активне публічне обговорення наявних проблем, з огляду на сучасні виклики, є однією з визначальних передумов упровадження в законодавство, практику й освітній процес необхідних та очікуваних інновацій.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко зауважила, що в умовах реалізації адміністративної реформи в Україні постає потреба в здійсненні важливих кроків з удосконалення взаємодії органів системи Міністерства внутрішніх справ та інших зацікавлених суб’єктів, які мають повноваження у сфері захисту прав й інтересів дітей, їхнього соціального захисту та протидії жорстокому поводженню. Також, окреслюючи сучасні виклики та проблеми, які постають у дитячому середовищі, пані Катерина зазначила, що внаслідок тривалих карантинних заходів у державі й перебування дітей на дистанційному навчанні актуалізуються питання належної підготовки та підвищення кваліфікації фахівців, які працюватимуть з дітьми в майбутньому.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Лотта Сільвандер зауважила, що в сучасному суспільстві дії уряду є прогресивними й ефективними, спрямовані на перспективу, щоб кожна дитина народжувалася в країні з правами, щоб діти були захищені від домашнього насильства й жорстокого поводження, де кожен маленький українець має і матиме право на освіту, здоров'я і належну медичну допомогу, право на ім'я та громадянство, де кожна дитина може брати участь у прийнятті рішень, що її стосуються, має право на рівне ставлення до себе, буде зростати в турботливому родинному середовищі, процвітати та реалізовувати свій потенціал для покращення світу.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Заступник Міністра соціальної політики України Борис Лебедцов зазначив, що збільшення кількості звернень стосовно домашнього насильства, з одного боку, є наслідком складної соціально-економічної ситуації в Україні, нових викликів, пов’язаних з пандемією, та інших негативних соціальних явищ. Водночас ця тенденція також засвідчує підвищення поінформованості громадян про проблему домашнього насильства й обізнаності дітей щодо їхніх прав. Минулого року напередодні Міжнародного дня захисту дітей підписано план спільних дій між Міністерством соціальної політики України та Національною поліцією, спрямований на організацію безпечного середовища для дітей. Сьогоднішнє обговорення наявних проблем і викликів у цій сфері є ще одним спільним кроком на шляху до вдосконалення питань захисту дітей від насильства та жорстокого поводження і сприятиме посиленню співпраці у сфері забезпечення добробуту й безпеки дітей.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина подякувала організаторам за надзвичайно корисний науковий захід й окреслила сучасну ситуацію щодо питань захисту дітей від насильства та жорстокого поводження в законотворчій діяльності, наявні проблеми, засвідчені статистичними даними. Пані Аксана зосередила увагу на необхідності об’єднання зусиль усіх суб’єктів, які причетні до захисту прав дітей, підвищення кваліфікації правоохоронців, працівників освіти, психологів, удосконалення нормативно-правової бази для заповнення всіх прогалин і подолання колізій, наявних у законодавстві, за сприяння Уряду та Верховної Ради України.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов висловив вдячність Міністерству внутрішніх справ України й усім співорганізаторам за проведення вкрай важливого заходу. Він розповів про напрацювання Офісу Ради Європи в Україні, які використовують у Європі для протидії сексуальному насильству й насильству в кіберпросторі щодо дітей. Ідеться про стандарти, що враховують особливості досудового розслідування та судового розгляду, закони Європейського Союзу, корпоративну відповідальність. Відзначаючи зусилля України в прийнятті та ратифікації низки нормативно-правових актів у цій сфері, зауважив, що надважлива робота щодо імплементації дієвих міжнародних практик, дружніх до дітей, ще попереду.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Заступниця Міністра цифрової трансформації України з питань євроінтеграції Валерія Іонан засвідчила значущість проведення наукових досліджень у сфері захисту прав й інтересів дітей, навівши дані власного статистичного дослідження, а також наголосила, що Міністерство цифрової трансформації активно опікується темою кібербулінгу, сексуальної експлуатації та реалізує низку ініціатив, які мають перетворити онлайн середовище на безпечне і приємне для комунікації. Пані Валерія акцентувала на Концепції із забезпечення прав дітей у кіберпросторі, що має на меті захистити дітей від онлайн загроз, посилити спроможність правоохоронних та судових органів у протидії кіберзлочинам, спрямованим на дітей, а також забезпечити безпеку й захищеність дітей під час використання Всесвітньої мережі. «Віримо, що спільними зусиллями ми можемо зробити Інтернет екологічним простором, а люди в ньому відчуватимуть себе в безпеці»,  зазначила заступниця Міністра.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Заступник голови Національної поліції України – начальник Головного слідчого управління, доктор юридичних наук, доцент Максим Цуцкірідзе у своєму виступі проаналізував дані офіційної статистки за минулий рік і повідомив, що, попри тенденцію до зменшення кількості злочинів, які вчиняють щодо дітей, основними залишаються тяжкі й особливо тяжкі злочини, розбещення, зґвалтування і вбивства. Головною проблемою в протидії вчиненню цієї категорії кримінальних правопорушень є пошук ефективних механізмів їх недопущення. Очільник слідчого апарату НПУ запевнив, що Національна поліція докладає максимальних зусиль для протидії злочинності, спрямованої на дітей, зокрема розповів про створення нового структурного підрозділу, який розслідуватиме найрезонансніші злочини, вчинені неповнолітніми або проти них.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Заступниця Міністра освіти і науки України Віра Рогова поділилася напрацюваннями Міністерства у сфері безпечного освітнього середовища, презентувала освітню програму «ШКОЛА І ПОЛІЦІЯ» за напрямами нормативно-правового забезпечення, міжнародної співпраці, психологічної підтримки, реагування на вияви булінгу. Також подякувала за міжнародну підтримку та співпрацю з ЮНІСЕФ.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Начальник ГУНП в Київській області, доктор юридичних наук, доцент Андрій Нєбитов зазначив, що завдяки профілактичній роботі органів ювенальної превенції Київської області рівень злочинності знижено майже вдвічі. Відчутною є проблема навмисного самоушкодження та суїциду, у зв’язку із цим у межах реорганізації підрозділів ювенальної превенції запроваджено проєкт «Поліцейський офіцер громади» в 30 школах на території Київщини. Місія проєкту – створення безпечного середовища під час освітнього процесу, запобігання вчиненню правопорушень дітьми в школі й побуті, покращення партнерських відносин між закладами освіти й поліцією, формування позитивного сприйняття поліції дітьми.

До активного обговорення проблематики конференції в межах панельних дискусій долучилися також: Вероніка Крісткова, старший радник з правової реформи (КМЄС); Томаш Тесарек, радник/експерт з кримінальних розслідувань (КМЄС); Сергій Максименко, директор Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України, доктор психологічних наук, професор, дійсний член НАПН України; Василь Богдан, т.в.о. начальника управління ювенальної превенції Національної поліції України; Олексій Білошицький, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України; Дарія Пильо, юристка громадської організації «Ла Страда – Україна»; Роман Хащенков, координатор з громадської безпеки та соціальної згуртованості Програми розвитку ООН в Україні; Юлія Усенко, начальник Департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора; Тетяна Гнатюк, адвокат, заступниця голови комітету захисту прав людини Національної асоціації адвокатів України, та інші фахівці.

Від Національної академії внутрішніх справ інноваційні напрями підготовки правоохоронців щодо захисту дитини від насильства представили: Артем Самодін, завідувач кафедри криміналістики та судової медицини, кандидат юридичних наук, доцент, із презентацією навчального фільму «Розслідування злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості дітей»; Юлія Сухомлин, доцент кафедри кримінального процесу, кандидат юридичних наук, й Оксана Мельник, доцент кафедри кримінального процесу, кандидат юридичних наук, доцент, із презентацією програми «Правосуддя дружнє до дітей»; Наталія Федоровська, старший науковий співробітник наукової лабораторії з проблем превентивної діяльності та запобігання корупції ННІ № 2, з презентацією досвіду підготовки психологів та інспекторів ювенальної превенції до проведення допиту дітей, потерпілих від злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості, за методиками опитування «Зелена кімната», «Кімната, дружня до дитини», «Барнахус», а також Юлія Суденко, ад’юнкт відділу ад’юнктури та докторантури, з презентацією методики протидії булінгу як передумови створення безпечного дитячого середовища.

 

Захист дитини від насильства та жорстокого поводження: сучасні виклики

 

Підбиваючи підсумки, модератор заходу, проректор академії, доктор юридичних наук, професор Сергій Чернявський зауважив, що за результатами обговорення ухвалено конкретні організаційні рішення щодо подальшого спрямування роботи із формування компетентності відповідних кадрових груп поліцейських та інших категорій фахівців сектору безпеки, подякував усім співорганізаторам і гостям наукового заходу за активну участь та побажав натхнення для подальших наукових і практичних здобутків.

Детальніше з матеріалами конференції можна ознайомитися за посиланням: https://www.naiau.kiev.ua/naukova-diyalnist/naukovi-zaxodi/naukovi-onlajn-zahodi/.

Відділ організації наукової діяльності
та захисту прав інтелектуальної власності НАВС

Схожі новини: